Selenium ile Kullanıcı Arayüzü Testleri

Selenium, web tarayıcıları üzerinde otomatik test yapmak için kullanılan bir araçtır. Bu araç, kullanıcıların bir web sitesinde gerçekleştirdiği eylemleri taklit ederek test senaryolarını otomatikleştirir. Bu sayede, testleri manuel olarak yapmaktan daha hızlı ve daha verimli bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olur. Bu ders, Selenium kullanarak web uygulamalarında kullanıcı arayüzü testleri yapmak isteyen öğrenciler için hazırlanmıştır.

Ders kapsamında öğrenciler öncelikle Cucumber adlı aracı kullanarak adım tanımları yazmayı öğrenecekler. Cucumber, test senaryolarını Gherkin sözdizimini kullanarak yazmaya olanak sağlar. Öğrenciler, Cucumber’ın kancalarını (hook) kullanarak testlerin yürütme öncesi ve sonrası işlemlerini, veri yönetimini ve etiketli kancaları nasıl kullanabileceklerini öğrenecekler.

Daha sonra, öğrenciler Selenium’u kullanarak web uygulamalarında otomatik test yapmayı öğrenecekler. Bu kapsamda, Selenium ortamının kurulumu, yapılandırılması ve sürücülerin nasıl kullanılabileceği öğretilecek. Selenium WebDriver’ın komutları, yöntemleri ve işlemleri, sayfa nesne modeli (POM) ve senkronizasyon gibi konular üzerinde durulacak.

Ayrıca, öğrencilerin uyarıları ve açılır pencereleri işleyebilmesi, web sayfası gezintisi yapabilmesi ve klavye-fare işlemleri gerçekleştirebilmesi öğretilecek. Selenyum test çerçeveleri olan TestNG, JUnit ve Maven gibi araçlar, test otomasyonu çerçeveleri olan anahtar sözcüğe dayalı, veriye dayalı ve davranışa dayalı çerçeveler üzerinde durulacak.

Be the first to add a review.

Please, login to leave a review
Layer 1